Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Opowiadania Szaniawskiego (Profesor Tutka) - Czas i miejsce akcji

Przeczucie Profesora Tutki

Opowiadanie ma konstrukcję ramową. Akcja właściwa rozgrywa się pomiędzy dialogami rozmówców Profesora. Czas nie jest określony.

Miejscem akcji jest jakieś miasteczko na Adriatykiem, z którego Tutka ma się udać w dalszą podróż statkiem. Narrator opisuje je niezbyt szczegółowo. Wspomina o zachwycie nad „domami oplecionymi glicynią, a wszystkie młode dziewczęta wydawały mi się pociągające”.


Melonik Profesora Tutki

Opowiadanie ma budowę ramową. Jego czas nie został określony. Wiadomo tylko, że Tutka kupił swój melonik jedenaście lat temu. Miejscem akcji jest prawdopodobnie polskie miasto, na co wskazują opisy tłumu czy kolejki. Nie jest ono jednak wymienione z nazwy.


O krótkowidzach

Opowiadanie ma budowę ramową. Właściwa fabuła, zawierająca opis sceny małżeńskiej, zawarta jest pomiędzy rozmową Profesora z lekarzem. To właśnie miejski sklep z konfekcją damską jest głównym miejscem akcji.

Czas opowiadania nie został określony, wiadomo tylko, że jest on wspomnieniem Tutki.Opowiadanie "barwne"

Opowiadanie ma budowę ramową. Właściwa fabuła zawarta jest pomiędzy rozmową Profesora, sędziego i ich słuchaczy.

Akcja ma miejsce latem, podczas wyjątkowo upalnego dnia. Nie zostało określone dokładnie, kiedy zdarzenie miało miejsce, wiadomo tylko, że Tutka opowiada je jako wspomnienie.

Miejscem akcji jest osiedle rybackie, położone nad rzeką. Znajduje się ono nieopodal sosnowego lasu i łąki, o których wspomina Profesor.Uprzejmość a hipokryzja

Opowiadanie ma budowę ramową. Właściwa fabuła zawarta jest pomiędzy rozmową Profesora a jego słuchaczami.

Czas akcji nie został określony w utworze. Wiadomo tylko, że Tutka opowiada je z teraźniejszej perspektywy, cofając się we wspomnieniach w czasie.

Miejscem akcji jest bezimienne miasteczko. Nie wiadomo o nim nic poza informacją, że