Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Opowiadania Szaniawskiego (Profesor Tutka) - Problematyka

Opowiadania Szaniawskiego o Profesorze Tutce poruszają szereg ważnych problemów. Są one przez autora rozpatrywane z pewnego dystansu, zarówno do samego siebie, jak i wobec innych, a także w stosunku do myśli, poglądów czy emocji.

Widzimy tu wyraźną krytykę schematycznego myślenia. Nie jest ona jednak przedstawiona czytelnikowi wprost, trzeba do niej dojść samemu, a kolejne opowiadania są drogowskazami do jej odkrycia. Celowe niedopowiedzenia stwarzają okazję do własnych refleksji odbiorcy.

W swoich opowiadaniach Szaniawski zwraca uwagę na potrzebę tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Wskazuje, jak porozumiewać się ponad podziałami. Zawarte w utworach historie są próbą ukazania codziennych zjawisk od tej drugiej, nieschematycznej strony. Uczą pokonywania negatywnych emocji.

Tutka jest daleki od tak zwanej sztuki zaawansowanej – jednostronnej i schematycznej, obowiązującej  w czasach stalinowskich, kiedy Szaniawski pisał swoje opowiadania.